• امروز : شنبه - ۵ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : Saturday - 25 May - 2024
0

مراقب لینک‌های موجود در پیامک‌ها باشید

  • کد خبر : 6027
  • 19 اردیبهشت 1403 - 13:00
مراقب لینک‌های موجود در پیامک‌ها باشید
پیام های دریافتی با عنوان سود سهام عدالت یا شکایت علیه شما در بستر پیامک و یا پیام رسان های موبایلی، جعلی است.

صدیقه قربان نیا/با افزایش دسترسی مردم به اینترنت و رشد کسب و کارهای آنلاین، کلاهبرداران نیز مسیرهای مجازی را برای کلاهبرداری و سوء استفاده‌های خود انتخاب کردند. بنابراین کلاهبرداری اینترنتی به یکی از جرایمی تبدیل شد ه است که متأسفانه روزانه صدها نفر را قربانی بی توجهی به هشدارهای پلیس کرده است.

در این گزارش قصد داریم به هشدارهای پلیس فتا و انواع کلاهبرداری اینترنتی رایج وراهکارهای ارائه شده توسط کارشناسان مربوطه بپردازیم.
شاید بارها هریک از ما با بسیاری از پیامک ها وهشدارهای اینترنتی از پلیس فتا مواجه شده باشیم .اما حال باید پرسید که چقدر این پیامکها راجدی گرفتیم وبه آن توجه کردیم
این پرسش ما از مالباختگانی بود که قربانی کلاهبرداری های اینترنتی شده بودند.

نباید هیچگاه به راحتی از کنارهشداری پلیس عبور کرد

م.ن از جمله قربانیان فضای سایبری است که در گفتگو باخبرنگار پایگاه خبری اخبار بابل اظهارداشت: شاید بارها در بیلیبوردهای تبلیغاتی وهمچنین در فضای مجازی با این هشدارهاروبرو شدم اما از آنجایی که مرگ را برای همسایه می دانستم هیچگاه به این هشدارها توجه نمی کردم وبی تفاووت از کنارشان می گذاشتم وبا خود می گفتم که چنین چیزی چگونه ممکن است.
وی ادامه داد: در حال حاضر با این اتفاقات اخیری که برایم افتاد تازه متوجه شدم که نباید هیچگاه به راحتی از کنارهشدارهای پلیس عبور کرد زیرا این پیامک ها حاصل تجربه بسیاری از مالباختگان است که به صورت هشدار از طرف پلیس به جامعه داده می‌شود
شهروند مالباخته با اشاره به استرسهای وارد شده در حادثه به وجود آمده بیان داشت: توصیف شرح حال این موضوع شایدبرای کسی امکان پذیر نباشد اما لازم است که بگویم ؛یک اشتباه باعث تاوان سختی میشودکه شاید هیچ گاه برای مال باخته قابل جبران نباشد .
یک دقیقه غفلت مساوی است با یک عمر پشیمانی
م.داز دیگر مالباختگان این حادثه تلخ است که در گفتگو باخبرنگار خبرگزاری بلاغ اظهارداشت: متاسفانه چند روز اخیر زندگی ام تبدیل به برزخی شده است که نمی دانم باید چکار کنم
این شهروند مالباخته بیان داشت: شاید تصور این امر هم سخت باشد که در چند دقیقه تمام دارایی ات ازبین برود و شما هم توان انجام کاری را نداشته باشی وبدتر از همه هم این امر است که به علت یک دقیقه غفلت این اتفاق صورت گرفته است امایک دقیقه غفلت مساوی شده است بایک عمر پشیمانی
وی با تاکید براین نکته که پیشگیری بهتر از درمان است ادامه داد: هر شهروندی موظف است نسبت به هشدارهای پلیس توجه نماید تا دچار چالش نگرددزیرا هزینه درمان در چنین مواردی چه بسا گزاف وگاها غیر قابل جبران خواهد بود

پلیس فتا شهرستان بابل نیز در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری اخبار بابل بابیان اینکه متاسفانه کلاهبرداری هیچوقت تمام نمی‌شود و در بیشتر موارد شگرد کلاهبرداری تغییر می‌یابد؛ادامه داد: هیچگاه نمی‌توان انتظار داشت دیگر کسی قربانی کلاهبرداری نمی شود، بلکه با آموزش می‌توان از تعداد مالباختگان کاست.
وی تصریح کرد : متاسفانه پیامک هایی حاوی لینک‌های جعلی با موضوعات مختلف ازجمله طرح کمک بسته معیشتی ویا ابلاغیه های دادگستری از طرف سودجویان سایبری برای شهروندان زیادی ارسال می گردد که گاهاباعث می شود که بسیاری از شهروندان با وارد شدن به این لینک‌های جعلی مورد سواستفاده از کلاهبرداریهای اینترنتی قرار بگیرند

علیجانزاده با بیان اینکه وارد شدن به لینک‌های جعلی مورد نظرگاها منجر به نصب بدافزار و آلوده درگوشی کاربران می شود ادامه داد: اغلب اوقات این بدافزارها به پیامک‌های فرد دسترسی پیدا کرده ومنجربه فرستادن پیامکی با عنوان “ثبت نام طرح کمک معیشتی” از طرف مخاطبین به افراد دیگر می شوند اگر خدای ناکرده مخاطبان گوشی‌های آلوده ای که پیامک مورد نظر را دریافت کرده اند ؛بدون توجه به هشدارهای پلیس فتا وارد لینک شوند مورد سواستفاده کلاهبرداران قرار می گیرند.
وی تصریح کرد: پیامک‌های اصلی معمولا با شماره های شخصی ارسال نمی شوند وپیامکهای دادگستری که برای شهروندان ارسال می گردد معمولا فاقد لینک است و برای مشاهده ابلاغیه های قضائی هیچگاه نیاز به واریز وجه نقد نیست و شهروندان باید دقت کنند که ابلاغ الکترونیک قضائی با عنوان ADLIRAN ارسال می‌شود.
پلیس فتا بابل عنوان کرد: اگر در صورتی که به هردلیلی شهروندی دچار اشتباه شد بلافاصله حساب بانکی خود را مسدود نموده و با مرکز فوریت های پلیس فتا به شماره ۰۹۶۳۸۰ تماس گرفته و راهنمایی های لازم در این خصوص را دریافت نماید.

به گفته وی ؛ در صورت نصب بدافزار بر روی گوشی،شهروندان باید ضمن حذف برنامه، جهت دریافت مشاوره در اسرع وقت با شماره پلیس فتا، تماس بگیرند .

محمد صادق محمدی از جمله کارشناسان رسمی دادگستری کارشناس رسمی دادگستری رشته جرائم رایانه ای در زمینه جرایم رایانه‌ای و فضای مجازی و رسیدگی به امور امنیت و حفاظت سیستم‌های رایانه‌ای در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری اخبار بابل اظهارداشت: هک‌کردن نیز جزو جرایم رایانه‌ای طبقه‌بندی می‌گردد. وهکر‌ها به صورت‌های مختلف به اطلاعات شخصی کامپیوترها، دسترسی یافته و از اطلاعات آن‌ها سوءاستفاده یا به‌وسیله در اختیارداشتن این اطلاعات اخاذی می‌کنند و یا سیستمی را نابود می‌سازند.
این کارشناس رسمی رشته جرایم رایانه‌ای، با اظهار تاسف از اینکه ردیابی هکر‌ها کار ساده‌ای نیست؛ توضیح داد که آن‌ها افراد عادی نیستند و دستگیری‌شان در بسیاری از موارد ممکن نیست؛ودر بسیاری از موارد نیز مدت زیادی به طول می انجامد.
وی ادامه داد: تفاوت جرایم نوین رایانه‌ای با جرایمی کهدر جوامع سنتی انجام می گیرد در آنست که جرایم رایانه‌ای توسط افراد باسواد و حرفه‌ای به وقوع می‌پیوندو معمولاشناسایی آن‌ها نیز بسیار مشکل‌تر از جرایم وقوع‌یافته در جوامع سنتی است از این سو توجه به هشدارهای پلیس فتا در کاهش این جرایم بسیار تاثیرگذار تر خواهد بود .
محمدی بیان داشت:کلاهبرداری اینترنتی با قمار و شرط بندی، فروش حساب کاربری بازی‌های آنلاین، فیشینگ با برنامه‌های رژیم غذایی، فیلترشن‌ها و سوء استفاده از رمز پویا به عنوان انواع کلاه برداریهای اینترنتی شناخته می‌شوندکه توسط پلیس فتا به شکایت های موجود رسیدگی می شود
وی اذعان داشت: درصورت امکان کلاهبرداری فرد مالباخته باید با مراجعه به دفتر خدمات الکترونیکی قضایی وارد سامانه ثنا شده و پروفایلی برای خود بسازد.که این کار را کارمندان دفتر خدمات الکترونیکی قضایی برای شکایت شاکی انجام می‌دهند.وسپس بعد از ثبت شکایت مالباخته باید با در اختیار داشتن متن شکواییه یا راهنمایی وکیل کلاهبرداری اینترنتی، دادخواست دقیق خود را به ثبت برساند.که در صورت لزوم باید مدارک شناسایی و مدارکی گواه بر انجام شدن کلاهبرداری اینترنتی را پیوست دادخواست کند.
وسپس دادسرای جرایم رایانه ای دادخواست را دریافت کرده و آن را بررسی می‌کند. وسپس دادیار و بازپرس تحقیقاتی درباره پرونده کلاه برداری اینترنتی انجام داده و موضوع را به پلیس فتا ارجاع می‌دهند.
محمدی تصریح کرد: رسیدگی به شکایت کلاهبرداری‌های اینترنتی در دادسرا و دادگاه کیفری انجام خواهد شد. که در این شرایط شاکی احضار خواهد شد تا مدارک لازم برای توضیح و اثبات جرم کلاهبرداری اینترنتی را ارائه دهد. وسپس با گزارش دادسرا درباره تحقیقات انجام شده و مدارکی که شاکی ارائه داده است، رأی نهایی اعلام خواهد شدو. فرد شاکی نیز در پروفایل سامانه ثنا می‌تواند به رأی صادر شده پی ببرد.ودرصورتیکه وجه نقد مورد نظر در حساب جاعل باشد به وسیله صدور عودت وجه توسط دادگاه وجه به طرف مالباخته برمی گردد

لینک کوتاه : https://akhbarbabol.ir/?p=6027

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.