• امروز : جمعه - ۲۵ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : Friday - 14 June - 2024
2

رسانه‌ها درباره انتخاب فقهای شورای نگهبان گمانه‌زنی نکنند/ اصلاحیه قانون انتخابات ریاست جمهوری ایراد دارد

  • کد خبر : 3130
  • 25 تیر 1401 - 12:17
رسانه‌ها درباره انتخاب فقهای شورای نگهبان گمانه‌زنی نکنند/ اصلاحیه قانون انتخابات ریاست جمهوری ایراد دارد
طحان نظیف گفت: لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها چندین بار بین مجلس و شورای نگهبان در رفت و آمد بود که مورد تایید قرار گرفت.

طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان صبح امروز در نشست خبری، ضمن تبریک سالروز تأسیس شورای نگهبان در ۲۶ تیر، اظهار داشت: لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها چندین بار بین مجلس و شورای نگهبان در رفت و آمد بود که چهارشنبه هفته گذشته مصوبه مجلس مجدداً بررسی و تایید شد و این لایحه خلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

وی ادامه داد: طرح اصلاح قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری در هشت جلسه در شورای نگهبان به صورت مفصل بررسی شد. متن نهایی آن در حال نگارش در شورای نگهبان است و طی روز‌های آینده جهت رفع ایرادات به مجلس ارسال خواهد شد.

سخنگوی شورای نگهبان در ادامه گفت: اساسنامه صندوق ملی مسکن توسط شورای نگهبان واجد برخی اشکالات و ابهامات شناخته شد.

درباره ماهیت ادغام یا تفکیک وزراتخانه‌ها ورود نمی‌کنیم

طحان نظیف در مورد موضوع ادغام وزارتخانه ها گفت: درباره ماهیت ادغام یا تفکیک وزراتخانه‌ها ورود نمی‌کنیم، چون اساسا در صلاحیت ما نیست؛ شورا صرفا مصوبات ارسالی را بر اساس موازین شرع و قانون بررسی می‌کند.

وی افزود: شورا باید مصوبات و تطبیق آن با قانون را بررسی کند، نخبگان و کارشناسان باید این موضوع را بررسی کنند

طحان نظیف درباره عملکرد شورای نگهبان در یکسال گذشته گفت: این شورا در طول یکسال گذشته ۶۰ مصوبه ارسالی مجلس را بررسی کرده که ۱۴ مصوبه در مرحله اول تایید شد، ۲۱ مصوبه در مراحل بعد و ۲۵ مصوبه هم در حال اصلاح است.

وی ادامه داد: در این مدت ۱۱ اساسنامه هم به شورای نگهبان ارسال شده که ۹ اساسنامه تایید و ۲ اساسنامه مورد ایراد قرار گرفت.

طحان نظیف با بیان این که شورای نگهبان از ۲۶ تیر سال ۱۴۰۰ تا امروز، ۱۳۷ جلسه برای بررسی مصوبات داشت، گفت: ما ۱۷۴ نامه از دیوان عدالت اداری دریافت کردیم که توسط فقهای شورای نگهبان بررسی شد.

آخرین باری که شورای نگهبان در خصوص اصلاح قانون انتخابات اعلام نظر کرد سال ٩٨ بوده و از آن زمان مجلس اصلاحی صورت نداده است

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت کارگروه اصلاح قانون انتخابات گفت: آخرین وضعیت را باید از مجلس سوال کنید، اما آخرین باری که شورای نگهبان در خصوص اصلاح قانون انتخابات اعلام نظر کرده سال ٩٨ بوده و از آن زمان مجلس اصلاحی صورت نداده است.

طحان نظیف درباره دخالت برخی نمایندگان در انتصابات گفت: تاکنون نسبت به این موضوع چندین بار صحبت شده و رهبر معظم انقلاب هم تاکیداتی داشتند.

وی ادامه داد: صلاحیت و وظایف مجلس براساس قانون مشخص است، این وجهه را هم باید مورد توجه قرار دهیم که نظارت و پیگیری قوانین، دخالت در انتصابات نیست.

وی تصریح کرد: مجلس این حق را دارد که قوانین وضع شده را پیگیری کند که در این مورد هم پیش‌بینی در قانون صورت گرفته است،  ما همینطور که بر عدم دخالت تاکید می‌کنیم باید بر بحث نظارت هم توجه داشته باشیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره انتخاب مجدد آیت الله جنتی به عنوان فقیه شورای نگهبان با توجه به اتمام دوره وی بیان کرد: بر اساس قانون اساسی انتخاب فقهای شورای نگهبان با رهبر معظم انقلاب است؛ رسانه‌ها در این باره گمانه‌زنی نکنند، انشالله نتیجه به زودی مشخص خواهد شد.

اساسنامه صندوق ملی مسکن  ابهام دارد

سخنگوی شورای نگهبان اظهار داشت: اساسنامه صندوق ملی مسکن توسط شورای نگهبان واجد برخی اشکالات و ابهامات شناخته شد.

طحان نظیف درباره راه ارتباطی نخبگان با شورای نگهبان گفت: به غیر از اعضا که نامه و درخواست دریافت می‌کنند، پژوهشکده شورای نگهبان ارتباط مستمر با نخبگان را دارد.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این سوال که چرا در سامانه نظرات شورای نگهبان مشروح مذاکرات منتشر نشده است، اظهار داشت: انتشار مشروح مذاکرات فرآیندی را دارد که پیاده‌سازی و مطابقت آن زمان بر است و ما همزمان در حال انتشار مشروح مذاکرات سال‌های قبل هستیم.

وی گفت: دوستان ما در حال انتشار استدلال‌ها هستند ، برای مثال هم اکنون اگر در خصوص بحث شفافیت قوا به سامانه مراجعه کنید، استدلال‌ها را مشاهده می کنید. ما در شورای نگهبان در ایام انتخابات بحث نظارت را بر عهده داریم یعنی نظارت در ایام انتخابات بر عهده شورای نگهبان است.

وی در ادامه افزود: شورای نگهبان در آن مقطع بر اساس سوابق، مدارک و مستندات اظهار نظر و عمل می‌کند. در غیر از ایام انتخابات مشخصا موضوع در اختیار هیأت عالی نظارت بر رفتار نمایندگان است که این هیأت در درون مجلس است و بر اساس قانون نظارت بر رفتار نمایندگان عمل می‌کند.

طرح اصلاح قانون بودجه نیز به مجلس بازگشت

سخنگوی شورایب نگهبان گفت: طرح اصلاح قانون بودجه نیز به مجلس بازگشت. در قانون بودجه ۱۴۰۱ سازوکاری برای محرومیت پیش‌بینی شده که مجلس به دنبال تغییر این سازوکار بود، اما این تغییرات دارای ایراداتی بود که به مجلس بازگشت. همچنین به لایحه همکاری حقوقی ایران و آذربایجان نیز ایراد اصل ۱۵ وارد شد. در این مصوبه از واژگان غیرفارسی استفاده شده بود و به همین دلیل به مجلس بازگشت. البته مصوبه مذکور هیچ ایراد ماهوی نداشت.

طحان نظیف ادامه داد: دولت محترم در تهیه لوایح و مجلس محترم هم در مورد تهیه طرح‌ها و تصویب قوانین، نسبت به استفاده از واژگان فارسی، دقت داشته باشند، در غیر این صورت ما طبق قانون موظفیم مصوباتی که در آن‌ها از واژگان غیرفارسی استفاده شده را اعاده کنیم.

مجلس این حق را دارد که قوانین وضع شده را پیگیری کند

طحان نظیف در پاسخ به سوالی در مورد موضع شورای نگهبان درباره نقش نمایندگان در انتصابات با توجه به دیدگاه رهبر انقلاب گفت: تاکنون نسبت به این موضوع چندین بار صحبت شده و رهبر معظم انقلاب هم تاکیداتی داشتند. صلاحیت و وظایف مجلس براساس قانون مشخص است. این وجهه را هم باید مورد توجه قرار دهیم که نظارت و پیگیری قوانین دخالت در انتصابات نیست. مجلس این حق را دارد که قوانین وضع شده را پیگیری کند که در این مورد هم پیش بینی در قانون صورت گرفته است؛ ما همینطور که بر عدم دخالت تاکید می‌کنیم باید بر بحث نظارت هم توجه داشته باشیم.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: وظایف و صلاحیت‌های مجلس براساس قانون مشخص است که شامل قانون‌گذاری و نظارت است؛ البته وظیفه نظارت و پیگیری امور، به معنای دخالت در امور اجرا نیست و در عین حال، پیگیری و نظارت بر قوانین وضع شده هم نباید دخالت تلقی شود.

وی درباره مصوبه ساماندهی ثبت نام‌ها گفت: این مصوبه برای وزارت کشور لازم الاجرا بوده و هست البته دولت قبل به مصوبه عمل نکرد و مبنای عمل ما در شورای نگهبان همین مصوبه بوده و هست؛ اگر چه دولت قبل این مصوبه را اجرا نکرد، اما ما طبق آمار و ارقام معتقدیم که این مصوبه اثر خودش را گذاشت و تعداد ثبت نام‌ها کاهش یافت.

مصوبه ساماندهی ثبت نام‌ها برای وزارت کشور لازم الاجرا بوده و هست

سخنگوی شورای نگهبان در مورد طرح افزایش تعداد نمایندگان مجلس نیز بیان داشت: تاکنون یک بار این کار انجام شده و آن هم از طریق لایحه بوده و رویه دیگری هم در این باره نداریم. موضوع هنوز تصویب نشده که شورای نگهبان اظهار نظر کند؛ تاکنون در شورای نگهبان بحثی در این خصوص نداشته‌ایم و باید تصویب شود و بعد نسبت به آن اظهار نظر می‌شود.

وی درباره اصلاحیه قانون انتخابات ریاست جمهوری نیز گفت: این موضوع با ایراد هیئت عالی نظارت مواجه شد. با این حال شرایط ثبت‌نام‌های انتخابات سال ۱۴۰۰ نسبت به سال‌های گذشته بهتر شد.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا در سامانه نظرات شورای نگهبان مشروح مذاکرات منتشر نشده است؟ عنوان کرد: انتشار مشروح مذاکرات فرآیندی را می‌طلبد؛ پیاده‌سازی و مطابقت زمان می‌برد و ما همزمان در حال انتشار مشروح مذاکرات سال‌های قبل هستیم؛ دوستان ما در حال انتشار استدلال‌ها هستند و برای مثال اگر در خصوص بحث شفافیت قوا همین حالا به سامانه مراجعه کنید استدلال‌ها را خواهید دید.

لینک کوتاه : https://akhbarbabol.ir/?p=3130

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.